Elif Ergüney Okumuş

Dr. Psikolog | Yetişkin Psikolojisi

Öğretim Üyesi

Avrupa Onaylı EMDR Terapisti ve Uluslarası Onaylı EMDR Konsultanı (EMDRIA Approved EMDR Consultant)

İstanbul Üniversitesi psikoloji bölümünden 2009 yılında mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde çalışmaya başlamıştır. Bu süreçte zihinsel engelli çocukların aileleriyle çalışmalar yapmıştır. Ardından bir yıl süreyle çeşitli anaokullarda sorumlu müdür ve psikolog olarak çalışmıştır. Çocukların gelişimlerinin takip edilmesi, çocuklar ve aileleriyle bireysel görüşmelerin yapılması, öğretmen ve aile eğitimlerinin verilmesi gibi görevleri yürütmüştür. Sonrasında çeşitli tıp merkezlerinde çalışmaya başlamış ve ergen/yetişkinlere psikolojik değerlendirme, psikolojik danışmanlık ve psikoterapi hizmeti sunmuştur.

Klinik bilgi ve deneyimini arttırmak amacıyla İstanbul Üniversitesi’nde Sağlık Odaklı Klinik Psikoloji yüksek lisansını ‘Yeme Bozukluğu Hastalarında Tedavi Motivasyonu, Depresyon ve Beden İmgesinin Değerlendirilmesi’ isimli tez çalışması ile bitirerek uzmanlığını tamamlamıştır. Bu süreçte, İstanbul Tıp Fakültesi Psikiyatri ve Fiziksel Tıp/Rehabilitasyon Birimlerinde Asistan Klinik Sağlık Psikoloğu olarak özellikle ağrı hastaları ve yeme bozukluğu hastalarıyla psikolojik değerlendirme ve bireysel psikoterapi uygulamalarını yapmıştır.

2012 yılında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde kadrolu uzman psikolog olarak görev yapmaya başlamıştır. Yaklaşık iki yıl süreyle şiddet mağduru kadınlarla çalışmalarını yürütmüştür.

2017 yılında İstanbul Üniversitesi Sağlık Odaklı Klinik Psikoloji doktora programını tamamlayarak Doktor Psikolog ünvanı almıştır.  İstanbul Psikolojik Danışmanlık ve Eğitim Merkezi’nde (İSDEM) , yetişkinlerle bireysel ve grup çalışmalarına devam etmektedir.

Çalışmalarında, EMDR, Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi, Bilişsel Davranışçı Terapi, Gevşeme Egzersizleri gibi teknikler kullanmaktadır.

Çalışma alanları arasında kaygı, depresyon, travma, ağrı, yeme bozuklukları, stresle başa çıkma yer almaktadır.