Ilgın Şirin

Uzman Psikolog | Çocuk, Ergen Psikolojisi | 

2008 yılında Notre Dame de Sion Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra, İstanbul Bilgi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nü kazandı. Lisans süresince, “Endişeyle Baş etmek” adlı eğitim programına katıldı. 2012 yılında Bilgi Açık Kapı’nın yürüttüğü Siirt’ te yaşanan cinsel istismara yönelik farkındalık için “Gap Gençlik Şiddet ve Travma Projesi”ne katıldı. 2012 yılında İstanbul Bilgi Üniversitesinden mezun oldu.

Klinik Psikoloji stajlarını Balıklı Rum Hastanesi Psikiyatri bölümünde, üç ay ise La Paix Fransız Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nde tamamladı. Fransız Lape Hastanesinde staj programını sürdürürken ve de sonrasında yaklaşık yedi ay süren, hastane içerisinde hastalarla gerçekleştirilen Sanat Terapilerine katıldı.

2012 yılında Güzel Günler Polikliniği’nde Prof.Dr. Yankı Yazgan ve Psikiyatr Dr. Berk Murat Ergün tarafından gerçekleştirilen Bilişsel Davranışçı Terapi becerilerine yönelik Klinik Programı’nı tamamladı. Dört ay süresince, Davranış Bilimleri Enstitüsü’nde başta Uzman psikolog Emre Konuk olmak üzere birçok terapist tarafından gerçekleştirilen, içerisinde süpervizyon sürecinin de dahil olduğu Mesleğe Hazırlık ve Staj Programına katıldı. İki yıl boyunca Doç. Dr. Hanna Nita Scheler tarafından gerçekleştirilen Gestalt Konsept ve Metodoloji Programını tamamladı. Tek oturumluk olan Prof. Dr. Bülent Madi tarafından düzenlenen Anaokul Döneminde Nörödevelopmental ve Yardımcı Metodlar programına katıldı.  London Brief Therapy kurucularından ve Çözüm Odaklı Terapi’nin kurucusu olan İnsoo Kim Berg’ün öğrencisi olan Terapist Chris İveson tarafından düzenlenen, süpervizyonunu Klinik Psikolog Hejan Epözdemir ve Klinik Psikolog Merve Soysal’ın yaptığı Çözüm Odaklı Brief Terapi eğitimini tamamladı. Prof. Dr. Gonca Soygüt’ün eğitmenliğindeki International Society of Schema Therapy (ISST) onaylı Şema Terapi eğitimini tamamladı. Mayıs 2017 Berlin’de Humbolt Üniversitesi tarafından düzenlenen “International Social Sciences and umanities Berlin Conference” adlı konferansta “Narsissizm ve Selfie Çekmek, İnstagram Örneğiyle” adlı makaleyi sundu.

Rorschach Derneği tarafından düzenlenen, Uzman Psikolog Funda Akkapulu Aydın tarafından verilen Çocuk Çizimlerinin Projektif Değerlendirme katıldı, İnsan Çizi Ağaç Çiz ve Aile Çiz testlerinin uygulanması ve değerlendirilmesi alanında eğitimini tamamladı.

Uzmanlık eğitimimi Beykent Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümünde tamamladı, tezini “Annenin Çocuğuna Karşı Aşırı Korumacı Tutumuyla Annenin Çocukluk Çağında Yaşadığı Ayrılık Anksiyetesi Travması Arasındaki İlişkinin İncelenmesi” üzerine yazdı.

Üç sene boyunca, Nisan Psikiyatri ve Psikoterapi merkezinde iki ve üç yaş çocuklarına düzenlenen “Pedop, çocuk grupları ve aile danışmanlığı” programında psikolog olarak çalıştı. Hali hazırda Yön Radyo’da psikoloji konularının işlendiği Çağrışım adlı programı sunmaktadır.