Şeyma Rodop

Uzman Psikolog  Çift ve Aile Terapisti

ŞEYMA RODOP, 2007-2012 yılları arasında Psikoloji Lisans (İngilizce) eğitimini Fatih Üniversitesi’nde tam burslu olarak tamamlamıştır. 2013-2015 yılları arasında İstanbul Üniversitesi’nde Gelişim Psikolojisi Yüksek Lisans eğitimini tamamlamıştır. Uzmanlık tezi; Çocuklarda Kardeş İlişki Kalitesi, Uyum Problemi, Çatışma Algısı ve Ebeveyn Kabul-Reddi Arasındaki İlişkilerin İncelenmesi üzerinedir. 2015 yılında İstanbul Üniversitesi’nde Gelişim Psikolojisi Doktora eğitimine başlamıştır ve halen doktora eğitimine devam etmekte olup tez aşamasındadır.

Lisans eğitiminin çeşitli zaman dilimlerinde Sosyal Hizmetler Kurumu, anaokulu, rehabilitasyon merkezi, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları ve Balıklı Rum Hastanesi Anatolia Kliniklerinde stajyer olarak görev yapmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Özürlüler Müdürlüğü (İSÖM), Zihinsel Engellilere Destek Derneği ve İstanbul’daki çeşitli üniversitelerin işbirliği ile yürütülmekte olan “Küçük Adımlar Erken Eğitim Programı’’nda aile rehberi olarak gönüllü çalışmıştır. 2012-2013 yılları arasında özel bir eğitim kurumunun rehberlik servisinde okul psikoloğu olarak görev yapmıştır. Bu sırada, Türk Psikologlar Derneğinden WISC-R Zeka Testi Uygulayıcı sertifikasını almıştır. 2015 yılında Abdulkadir Özbek Psikodrama Enstitüsü’nde Psikodrama eğitimine başlamış olup 2018 yılında Co-Terapist olmaya hak kazanmıştır. EFTA (The European Family Association) üyesi İlişki Psikoterapileri Enstitüsünde Çift ve Aile Terapisi Eğitiminin süpervizyon aşamasındadır.

Çiftler ve ailelerle çalışmalarını yürütmektedir. Çalışma alanları, ebeveynlik konuları, aile bireyleri ve çiftler arasındaki uyum problemleri, aile içi ve çiftler arasındaki iletişim üzerinedir.

Akademik Yayınlar:

Uluslararası Kongre ve Bildiriler:

Rodop, Ş. and Şendil, G. (2017). The Investigation of Relationships between Children’s Sibling Relationship Quality, Adjustment Problems and Marital Conflict Perception. 15th European Congress of Psychology, 11-14 July, Amsterdam.